Vitaelife Pharma Vitamin D3 – mendimet, komentet, çmimi,

Vitamin D3 është një yndyrë – shpjegueshëm grup kompleks D, e cila ka një kuptim të rëndësishëm për funksionimin normal të trupit, veçanërisht e nevojshme për shëndetin dhe zhvillimin e indeve të eshtrave. Ky element është prodhuar nga trupi, veçanërisht lëkurë të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit. Në funksion të këtij fakti, banorët e rajoneve veriore shpesh kanë një mungesë të D3 duhet të hani rregullisht ushqime që përmban atë, duke marrë atë kështu nga jashtë. Shpesh marrja e vitaminës emëruar drogë shtesë.

Pse kemi nevojë për vitaminë D3

“Solar” vitaminë është i përfshirë në shumë procese në trup, por më e rëndësishme për funksionimin normal të sistemeve të mëposhtme?:

 • Bone. Ndihmon absorbimin e mineraleve të tilla si kalcium, magnez dhe fosfor, e cila është shumë e rëndësishme për formimin normal të kockave dhe indeve dhëmbëve dhe forcimit të tij.
 • imun. Bone palcë dhe funksionimin normal të tij është edhe drejtpërdrejt e varur nga D3, sepse ajo është përgjegjëse për prodhimin e qelizave imune.
 • nervor. Elementi ndihmon për të mbajtur përqëndrimin e dëshiruar e kalciumit në gjak, e cila është përgjegjëse për transmetimin e impulseve nervore. Përveç kësaj, vitamina rikthen mill mbrojtëse e nervave, dhe për këtë arsye është përdorur shpesh në trajtimin e sëmundjeve të rënda të SNQ, veçanërisht sklerozë të shumëfishtë.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet rëndësia e vitaminës për rritjen dhe rinovimin e qelizave dhe gjithashtu në parandalimin e formimit të lidhjeve anormale molekulare, e proceseve kancerit dhe sëmundjeve të sistemit kardiovaskular. Ka një konfirmim shkencor i efektivitetit të D3 në ngadalësimin rritjen e tumoreve të gjirit dhe parandalimin e arteriosklerozës.

Dhe së fundi, ne kemi nevojë për të thënë në lidhje me rëndësinë e vitaminës në gjëndra të sekretimit të brendshëm. Ajo stabilizon sintezën e insulinës dhe, si pasojë, normalizes nivelin e glukozës në gjak. Kjo e bën atë veçanërisht e rëndësishme për njerëzit me një predispozicion për diabet mellitus.

Përdorimi i vitaminës D3 lëngshme

mangësi zgjatur e vitaminës D3, që do të thotë një periudhë të gjatë të ftohtë e përjetojnë pothuajse çdo ruse, mund të çojë në pasoja shumë të trishtuar. Sigurisht, ju mund të shpresojnë për të plotësoj rezervat e saj nëpërmjet ushqimit, por është më mirë për të blerë një vitaminë të lëngshme në farmaci dhe për të marrë atë çdo ditë në përputhje me dozen e përcaktuar. Një element me rëndësi të veçantë për pritjen e fëmijëve dhe grave, por për meshkujt e deficitit ajo është gjithashtu shumë e padëshirueshme. Le të konsiderojmë në detaje, se çfarë është ajo, vitaminë D3, secili grup e popullsisë.

Vitamin D3 për femrat

Vitamin D3 për gratë nuk mund të zëvendësohet nga çdo lidhje tjetër, por për shkak se në qoftë se ju nuk e merrni në diell, të jetë i sigurt për të marrë atë jashtë!

Vitamin D3 është quajtur shpesh “hormon i shëndetit të grave”. Dhe këtu është arsyeja pse:

 1. gjatë menstruacioneve nga trupi leaches sasi të mëdha të kalciumit, por sepse tretje e duhur, e cila ndihmon artikullin në fjalë, është e një rëndësie të madhe. Kjo jo vetëm që lejon kockat të qëndrojnë të fortë dhe të shëndetshme, por edhe forcon flokët dhe thonjtë.
 2. Në periudhën e mbante një fëmijë D3 gjithashtu luan një rol të veçantë për gratë, sepse kjo ndihmon formimin e duhur të eshtrave të shëndetshme në të fetusit. Në periudhën e laktacionit, nëna, përsëri, nuk duhet të harrojmë për pranimin shtesë të vitaminës, për të mos provokuar deficitin e saj për veten tuaj.
 3. Përveç kësaj, vitamina është shumë e nevojshme dhe gjatë menopauzës, sepse në këtë kohë rrit gjasat e zhvillimit të osteoporozës – kockat i brishtë, D3 gjithashtu të reduktojnë ndjeshëm gjasat e zhvillimit të kësaj sëmundjeje
 4. .

 5. Ky mineral ndihmon gjithashtu për të mbajtur një nivel të shëndetshme të metabolizmit për shkak të përthithjes normal të fosforit. Nga ana tjetër, metabolizmin e duhur, që është thithjen efikas i elementeve të dobishme dhe lehtësim të shpejtë nga toksina e dëmshme, e ndihmon një grua për të qëndruar të pakta dhe të bukur, për shkak se gjendja e zorrë është reflektuar gjithmonë në lëkurë.
 6. një efekt pozitiv në sistemin nervor është gjithashtu efekt i rëndësishëm përfitues i vitaminës D3 për gratë, sepse gjysma e bukur e njerëzimit është stabiliteti emocional pak se burrat.

Vitamin D3 për meshkujt

dhe në vitaminë mashkull trupit D3 luan një rol shumë të rëndësishëm. Në deficitin e saj afatgjatë, njeriu i thjeshtë do të pushojë të jetë një njeri, muskujt bëhen të butë, forca dhe ton të humbur, si dhe libido.

Tani le të shohim se pse ju duhet vitaminës D3 për gjysmë të fortë e njerëzimit:

 • Së pari, natyrisht, për të ruajtur qëndrueshmëri. eshtra të shëndetshëm fortë barabartë një muskuj të fortë të shëndetshme se shumica e njerëzve, natyrisht, duan të kenë.
 • Së dyti, element ka një ndikim të madh në nivelin e testosteronit. Fakti se marrja e pamjaftueshme ose absorbimi pahijshme e testosterone kalciumit merr përsipër “detyrat e shërbimit” kockë. D3 gjithashtu liron testosterone nga kjo punë, kështu që ajo mund të jetë një rol hormonal. Rezultati është stimuluar epsh, reduktuar mundësinë e zhvillimit të sëmundjeve të sistemit urogjenital dhe impotenca.
 • Së treti, vitaminë është e përfshirë në procesin e transformimit në format më aktive të estrogjenit. Kjo është një hormon femra, e cila, megjithatë, prodhuar në trupin e mashkullit. akumulimi i tyre i tepruar dhe i aktivitetit të çon në epsh dhe trashje rënë.

Ju lutem vini re! Për gjysmën e fortë e njerëzimit është veçanërisht e rëndësishme dhe pronë e vitaminës për të reduktuar mundësinë e zhvillimit të sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, si dhe vdekshmërisë Mashkull nga sulmet e zemrës është dukshëm më e lartë se në femra.

Vitamin D3 për fëmijët

Së fundi, e konsiderojnë çështjen e rëndësisë së vitaminës D3 lëngshme për fëmijët. Është e nevojshme të thuhet se sot ky element është caktuar për fëmijën pothuajse që nga lindja. Sidomos në mënyrë rigoroze duhet të respektohen çdo ditë, në qoftë se fëmija ka lindur në sezonin e ftohtë.

Cila është arsyeja për D3, edhe bebet e porsalindur? Le të shohim:

 1. Siç e kemi përmendur më lart, vitamina D3 është përgjegjës për një sistem të shëndoshë skeletik dhe zhvillimin e saj. Kjo është arsyeja pse ky element është shumë e rëndësishme në kohën e rritjes. Një porsalindur ka aksioneve të këtij zëri në mënyrë që të japë vitaminë vërtetë e nevojshme që nga ditët e para të jetës, përndryshe, nga muaji i tretë do të respektohet shenjat e para të rakit.
 2. Vlen të kujtohet rëndësinë e elementit për zhvillimin e sistemit imunitar që fëmija nuk është formuar. Kështu, duke i dhënë vitaminë fëmijës, ju jo vetëm të ndihmojë të rritet kockat e tij, por edhe ju mbron nga infeksionet dhe viruset.
 3. Sistemi nervor i foshnjës gjithashtu nuk është e pjekur, dhe D3 është duke ndihmuar zhvillimin e saj të saktë.

Siç mund ta shikoni, prania e vitaminës në dietën e fëmijës është veçanërisht e rëndësishme pasi ajo është përgjegjëse për zhvillimin normal të sistemeve kryesore dhe skelet. Pra, të caktojë atë nga ditët e para të jetës së drejtë.

Rreziqet e vitaminës D3

Megjithatë, me pronat e tilla të ndryshme të dobishme të sendit kur ajo është marrë, ajo është shumë e rëndësishme për të marrë parasysh shumë hollësitë, në mënyrë që përdorimi nuk bëhet i dëmshëm.

finesë E para është se D3 është një vitaminë yndyrë shpjegueshëm, kjo do të thotë se në ujë nuk është i tretshëm, dhe për këtë arsye bollëk e saj nuk mund të dalin nga veshkat, dhe kjo situatë paraqet për trupi është një rrezik serioz, i cili në rastin e vegjël të çojë në pasoja të pariparueshme.

simptomat fillestare të hypervitaminosis – humbje e oreksit, dhimbje të barkut, nauze, vjellje, atëherë nuk është një dobësi e përgjithshme, fillon humbje peshe, ekziston një numër i zhvillimit. Kalciumi akumulon më të madhe dhe fillon për të depozituar në organet e brendshme, një situatë e tillë mund të shkaktojë atherosclerosis (mungesa e magnezit është probabiliteti i zhvillimit të sëmundjes rritet shumë herë). Pajtohem, është e mahnitshme se doza të moderuara të vitaminës mbrojtur kundër arteriosklerozës, dhe të tepërt, në të kundërtën, ajo është provokuar.

Kështu, zbatimi i drejtë i vitaminës D3 në drogat është vendimtare. Në dozimin e saktë nuk mund të dëmtojë trupin, në qoftë se ju merrni atë më shumë se e nevojshme do të rezultojë në një hypervitaminosis, dëm i cili është i madh.

Për fat të keq, mjeku nuk është gjithmonë në gjendje për të përcaktuar dozën e saktë, si çdo organ individual është në vendin e parë. Dhe, së dyti, mjeku nuk mund të di se sa kohë keni shpenzuar në diell, se sa vitaminë pavarur sintetizon trupin tuaj, si dhe llojin e ushqimit që ju hani. Sigurisht, ka prova të mbledhur statistikisht, megjithatë, statistikat janë nganjëherë të gabuar, kështu që nëse vëreni një përkeqësim të shëndetit apo fëmijën tuaj pas recetë e vitaminës D3, kontaktoni mjekun tuaj menjëherë.

Ju lutem vini re! Parakushtet për hypervitaminosis mund të jenë: mangësi proteina, tepërt vitaminë A dhe C, një predispozitë gjenetike për mbindjeshmëri ndaj vitaminës D.
Është gjithashtu të përmendet se fëmijët me rakit janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj vitaminës D3 tepërt, dhe për shkak të trajtimit të kësaj sëmundjeje duhet të shoqërohet me pritjen e këtij elementi, duhet të kryhet rregullisht testet e mirëmbajtjen e saj në trup.

Cilat ushqime përmbajnë vitaminë D3?

Nëse në dimër marrja shtesë e vitaminës D3 është praktikë e mirë, verë, (jo pa konsultim paraprak me mjekun tuaj, sigurisht) mund të hiqet dorë. Megjithatë, harrojmë për produktet në të cilat elementi është e përmbajtura në sasi të mëdha, nuk është e vlefshme.

Këtu, vegans do të zhgënjehet, si të gjitha produktet janë Champions për përmbajtjen e vitaminës janë me origjinë shtazore:

 • havjar kuqe. Në lugë gjelle përmban 0.02 mg kësaj vitamine.
 • Vezë. Shumë më furnizuesi Kostoja e DMZ. Perqendrimi më të lartë në verdhë përmban vetëm një 0042 mg vitaminë. Por mos harroni se vezët janë të larta në kolesterolit, në mënyrë jo shumë të ligët mbi këtë produkt.
 • Mish mëlçisë. Në përfunduar pjesë 100-gromovoy 0,053 mg e vitaminës, dhe edhe pse produkti nuk është për të gjithë për të ngrënë atë të paktën herë pas here ia vlen, sepse ajo është gjithashtu e lartë me proteina, hekur dhe vitaminë A. Por përsëri, si me vezë, ajo ka kolesterol, kështu që nuk është i zellshëm.
 • fytyre. Dashuria rrotullon? Lajm i mirë është 100 gram ngjala pothuajse 5 mg e D3! Ajo është me të vërtetë shumë, në mënyrë që të abuzojnë këtë produkt si ajo nuk është e nevojshme, përndryshe ai mund të zhvillohet hypervitaminosis. Por ende e bukur për të menduar se shërbejnë preferuar sushi tuaj në fundjavë nuk është një dobësi e pafalshme, por një procedurë mjekësore.
 • sardelet. Ky peshk është gjithashtu e pasur në D3, 100 gram 0.5 mg. Nga rruga, ajo gjithashtu përmban të shëndetshme omega-3, kalcium, kalium, hekur dhe shumë vitamina të tjera, makro -. dhe micronutrients

Përveç kësaj, vitamina D3 gjendet në sasi të mjaftueshme në të qumështit produktet – djathë, gjizë, gjalpë. Megjithatë, ende, në drejtësi, duhet të theksohet se në botën bimore kanë Champions e tyre në përmbajtjen e D3 është kërpudha shiitake (0.3 mg per 100 gram) dhe qumësht soje (0,12 mg në një filxhan). Përveç kësaj, ajo është e pranishme në patate, bollgur, dhe zarzavate të ndryshme.

Si për të marrë vitaminë D3

Së fundi, e konsiderojnë drogë efektive e D3 dhe doza statistikore të vitaminës, por mos harroni, ajo është në çdo rast nuk është një udhëzues për veprim, por vetëm informacioni hyrës, i cili do të jetë i pranishëm në çdo udhëzim D3. Nga rruga, barnat janë në dispozicion në forma të ndryshme të tilla si pika, tableta, kapsula.

Top 5 produktet më të njohura të vitaminës D3:

 • Akvadetrim. vitaminë natyrore DZ. Drogës është i përshtatshëm për njerëz të të gjitha moshave, por u përqëndrua në fëmijët e vegjël. Ai emërohet shpesh nga pediatër. Në dispozicion në formën e pikave, një rënie përmban dozë prej 500 IU e fëmijëve çdo ditë s.
 • Vigantol. Drogës është në dispozicion në formën e zgjidhjes së naftës, çdo rënie, përsëri, doza është 500 IU. Në të njëjtën mënyrë si Aquadetrim mund të merren në formë të pastër dhe mund të tretur në ujë ose qumësht. Përbërës aktiv është i njëjtë – D3 natyral. Fëmijët janë të përshkruara zakonisht këtë ilaç.
 • Alpha D3-Teva. Vitamin D3 kapsula me solucion vajit. Doza është një kapsulë – 0.5 mg. Përbërës aktiv i drogës është alfacalcidol, një analog sintetik i D3. Drogës është treguar për të rivendosur ekuilibrin e kalciumit, më i miri i përthithjes së tij në traktin gastrointestinal, duke zvogëluar aktivitetin e të ashtuquajturit Fshati-një hormon që pengon formimin e kockave.
 • Vitrum Kalcium + vitin Vitamin D3. Produkti integruar, në dispozicion në tableta. Një tabletë përmban 1.25 g karbonat kalciumi dhe 200 IU vitaminë D3. Emëruar si një masë parandaluese për absorbimin më të mirë rekomanduar për të pirë pije kosi. Nje analog i plotë i drogës vetëm në formën e përtypëse tableta Kalcium D3 NYCOMED Forte. Këto sisteme janë të rekomanduara veçanërisht për gratë.
 • Vitrum Osteomag. Një produkt i plotë përmban 200 IU vitaminë D3, 600 mg kalcium, magnez dhe gjithashtu (40 mg), zink (7.5 mg), boron (250 mcg), bakrit (1 mg), mangan (1.8 mg). Zakonisht përshkruar me burrat.

kushtoj vëmendje për faktin se vitamina D3 është më e mirë për të kombinuar me futje e vitaminës A, dhe acid Askorbik. Dhe fëmijët nën 2 vjeç është e këshillueshme për të marrë vitaminë pa kalcium doza
statistikore të vitaminës D3 janë paraqitur në tabelën:. Kushtet
primasutra
dosaditi
për parandalimin 500 meeti
për trajtimin рахита2000-5000
Mastrolia
për профилактики300-500
Mastrolia
për mechanioreceptors
rreptësisht individuale

doza individuale për ju do të përcaktojë mjeku juaj:

 1. Fëmijët nga 3 javë të moshës për parandalimin emërojë 500 ditore apo 1000 IU IU në ditë gjatë periudhës nga tetori deri në prill përfshirëse.
 2. Trajtimi

 3. Fëmijët e rakit emëruar 2000-5000 IU në ditë për një muaj e gjysmë. Rregullisht kur kjo duket për të provuar për mungesën e hypervitaminosis.
 4. Për trajtimin e sëmundjeve të tjera në fëmijët dhe të rriturit (vitaminë përcaktuara si terapi shtesë në tuberkulozi, lupus, lëndime të karakterit, etj) doza përcaktohet individualisht.
 5. pranimi rutinë për të rriturit është 300-500 IU në ditë gjatë periudhës vjeshtë-dimër.

rëndësishme! Kur të marrë laxatives thithjen e vitaminës D3 është thyer
Pse keni nevojë për vitaminë D3 – një vështrim në video:!
Vitamin D3 – shumë e rëndësishme për elementin e trupit tonë. Mjafton përmbajtja e tij është e rëndësishme për të dy gratë dhe burrat, dhe fëmijët. Megjithatë, doza e vitaminës D3 është themeli midis dëmit dhe lidhje të përfitimit. tepërt të saj, si dhe mungesa e tyre mund të shkaktojë probleme serioze. Kjo është arsyeja pse duke marrë këto barna duhet të diskutojnë me mjekun tuaj dhe me kujdes zgjidhni dozën individuale. Author: editorial TutKnow.ru loading …

Gjallore Rrustemi
About Gjallore Rrustemi 209 Articles
Mund të thuhet shumë gjëra për Gjallore Rrustemin, por nëse asgjë tjetër nuk duhet ta dini, ajo është e gjallë dhe e dobishme. Natyrisht, ajo është gjithashtu e ndjeshme, e vëmendshme dhe idealiste, por në njëfarë mënyre ata janë tipare më të vogla dhe të mbajtura nga sjelljet e të menduarit . megjithatë, ajo është ajo që ajo është shumë e dashur për të. Në shumë raste, njerëzit do të llogarisin atje dhe durimin e saj sa herë që kanë nevojë për ndihmë ose ndihmë. Askush nuk është perfekt i kursit dhe Gjallore ka shumë gabime të karakterit. natyra e saj mbizotëruese dhe paragjykimet nuk janë shumë zbavitëse për t'u marrë me shpesh nivele personale. Për fat të mirë dora e saj ndihmuese ndihmon lehtësimin e goditjeve dhe disponimeve kur është e nevojshme.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*