Uniderm – komente, çmimi, ku për të blerë, blejnë tani

Cream Uniderm është një mjet anti-inflamator, antidotnogo veprimeve me një gamë të gjerë e aplikacioneve në trajtimin e sëmundjeve të etiologies të ndryshme. Një përshkrim i detajuar i karakteristikave të ilaçeve do të ndihmojë për të hetuar vetitë themelore të ilaçeve.

vetitë farmakologjike, përbërja dhe forma e çështjes

Veprim Uniderm në bazë të substancës aktive furoat origjine hormonal, e cila prodhon sintezën prostaglandinën me lirimin e acidit kikiriku. Thithjen e drogës është i vogël dhe kufizon përmbajtja e një substance në gjak është vërejtur në shumën prej 0.4%, pas 8-10 orë.

Perberja e Uniderm në bazë të një kombinimi të përbërësve të mëposhtëm:

 • furoat mometazoni;
 • monostearate glyceryl;
 • dioksid titaniumi;
 • stearil alkooli;
 • vazelinë;
 • dylli kozmetike;
 • ujë i pastruar;
 • acid fosforik.

Drogës është paraqitur në formën e një krem ​​ngjyrave tejdukshëm, të paketuara në tuba alumini me një kapacitet prej 15 dhe 30 gram.

Qëllimi, kufizimet për të marrë, efektet anësore

Cream Uniderm ka një shfrytëzim të gjerë dhe efektive për dëshmi të tillë që do të përdoren:

 • heqja e kruarje të rënda gjatë dermatoses akute;
 • psoriasis akute, dermatitis atopic seborrheic.

administrimi intranasal i drogës përfshin trajtimin e sëmundjeve të mëposhtme:

 • faza akute e rinitit alergjik;
 • sinusit me përdorimin e njëkohshëm të antibiotikëve;
 • masat parandaluese në zhvillimin e rinitit.

Drogës gjithashtu ka një numër të contraindications:

 1. pityriasis rosea;
 2. prania e sifilizi;
 3. dermatit llojin oral;
 4. sëmundjeve infektive të lëkurës;
 5. Periudha pas vaksinimit;
 6. porsalindurit dhe foshnjat deri në 6 muaj;
 7. periudha e shtatzënisë së një fëmijë;
 8. laktacionit ushqyerit;
 9. forma akute të tuberkulozit;
 10. reaksioneve alergjike te medikamentit aktiv;
 11. ndjeshmërinë individuale për komponentët.

Në qoftë se ju përdorni krem ​​të Uniderm mund të zhvillohet efektet anësore të natyrës në vijim:

 • reaksionet alergjike (urtikarie, kruarje);
 • forma akute e folliculitis;
 • puçrra në fytyrë;
 • pigmentim i tepërt i lëkurës;
 • ndryshimet atrophic e lëkurës;
 • dermatitis alergjik;
 • sëmundja djersitje.

Ndodhja e simptomave negative pas aplikimit të drogës përfshin ndërprerjen e krem ​​dhe për të marrë rekomandim të aftë për mjekun!

Mënyrat e ilaçeve

Manual për përdorimin e jashtëm Uniderm nënkupton përdorimin e barnave. Krem aplikuar në një shtresë e hollë në lëkurë të pastër të thatë 1-2 herë në ditë. Kjo nuk është për të rritur dozen caktuar, si ilaç ka një origjinë hormonale.

Përdorimi Uniderm gjatë shtatzënisë dhe laktacionit nuk është i rekomanduar. Si përbërës aktivë të produktit përfshin komponentët e ekspozimit sistemike që mund të shkaktojë efekte negative dhe ndikojnë në zhvillimin e fëmijës së palindur. Krem është e padëshirueshme për fëmijët nën 6 muaj.

Overdose është e karakterizuar nga shtypja e sistemit nervor dhe shfaqjen e pamjaftueshmërisë veshkave. Në këtë rast rekomandohet trajtim simptomatik dhe për të rivendosur ekuilibrin electrolyte.

Drogës mund të blihen në farmaci vetëm nëse ka një recetë të veçantë nga mjeku juaj. Jeta raft 2 vjet nga data e prodhimit. Pas kohës aplikimi është rreptësisht e ndaluar! Kushtet e ruajtjes në një temperaturë prej 15-25 gradë, në një vend të errët, e thatë të paarritshëm për fëmijët.

Udhëzime shtesë dhe analoge

Ndërveprimi me medikamente të tjera krem ​​nuk është i kundërindikuar, por nuk duhet të përdorni krem ​​të njëjtën kohë të tjera për përdorim të jashtëm. Kombinimi i ilaçeve me alkool nuk kanë provuar të dhënat klinike mbi efektet e ilaçeve.

Çmimi i krem ​​Uniderm është në varg të përballueshme është 120-150 rubla në varësi të rajonit të vendit dhe gjendjen e rrjetit të farmacisë. Kostoja e ulët e drogës në krahasim me efektivitetin e saj në trajtimin e shumë sëmundjeve dermatologjike!

Në praninë e treguesve të caktuar ju lehtë mund të vini deri analogs i ngushtë i Uniderm të përshkruara në listën e mëposhtme.

 1. Aweart. Një nga analoge më efektive të Uniderm origjinës glucocorticosteroid. Drogës është paraqitur në formën e vajrave per perdorim topikal dhe efektive per patologjite e ndryshme dermatologjike te natyres inflamatore të eliminuar kruarje ashpër. Contraindications: alergji, rosacea, shtatzënia, gji, tuberkulozi, sifilizi, fëmijët deri në 2 vjet. Çmimi i 220-230 rubla.
 2. Beason. Prototipi Cheap Uniderm efektet anti-alergjike. material bazë Atamazon siguron efikasitetin dhe origjinën hormonal të drogës. Indikacionet: sëmundjet e lëkurës të llojeve të ndryshme në fazën akute të sëmundjes. Drogës nuk është e rekomanduar gjatë shtatzënisë, ushqyerjes me gji, alergji, infeksionet virale, dermatit Perioral. Çmimi është 40-50 rubla.
 3. Gitan-N. Një zëvendësues afër nga original në formën e një kremi që përmban përbërës identik aktive. mjekësi aplikimi është trajtimin e psoriasis, seborrheic dhe dermatitit atopik. Kundërindikacionet: shtatzënia, gji, simptomat alergji, sifilizi, tuberkulozi, pityriasis rosea, lezionet fungale të lëkurës, grupmosha e fëmijëve deri në 2 vjet. Çmimi 150-160 rubla.
 4. Kjo zgjidhje. analog efektive Uniderm me substancës aktive origjine glucocorticosteroid. Drogës është bërë obligim për zhvillimin e kushteve të rënda dermatologjike në një formë të komplikuar. Kundërindikacionet: shtatzënia, gji, sifilizi, tuberkulozi, plagë të hapura në lëkurë, proceset e kancerit, ulcerat trofike, grupmosha e fëmijëve deri në 2 vjet. Çmimi i 50-70 rubla.
 5. Elokom.One nga sinonimet më të mira Uniderm paraqitet si një krem, vaj dhe locion. Indikacionet për përdorim: eliminimin e simptomave inflamatore në periudhën akute të drogës trauma.The nuk është e rekomanduar për alergji, fëmijët nën 2 vjet. Çmimi 420-450 rubla.

Zëvendësimi i origjinalit në ekuivalentin e duhur duhet të aprovohet nga mjeku juaj, i cili do të rekomandojë një mjet efektiv dhe të sigurt!

Shqyrtime

Shqyrtime krem ​​e Uniderm të ketë një përgjigje pozitive në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme dermatologjike. Shumica e njerëzve që kanë përdorur drogë, duke thënë efikasitetin e saj të lartë në trajtimin e formave të rënda të psoriasis, por shumë konsumatorë janë të kujdesshëm për të përdorur ilaçe për një kohë të gjatë për shkak të origjinës hormonal të mjekësisë. Dermatologists përshkruajnë agjent glucocorticosteroid në praninë e tregues të qartë për përdorim.

Ju mund të lënë komentet tuaja në krem ​​Uniderm, ata do të jenë të dobishme për përdoruesit e tjerë të faqes!

Uniderm është një numër i metodave hormonale në një shkallë të lartë të efikasitetit të përdorura në trajtimin e çrregullimeve të ndryshme të lëkurës. Drogës ka një numër të mjaftueshëm të bashkëmoshatarëve dhe reagime pozitive në lidhje me përdorimin e ilaçeve. Efektiviteti i barnave varet përputhje me dozen dhe caktimin e saktë të lidhjeve!

Gjallore Rrustemi
About Gjallore Rrustemi 209 Articles
Mund të thuhet shumë gjëra për Gjallore Rrustemin, por nëse asgjë tjetër nuk duhet ta dini, ajo është e gjallë dhe e dobishme. Natyrisht, ajo është gjithashtu e ndjeshme, e vëmendshme dhe idealiste, por në njëfarë mënyre ata janë tipare më të vogla dhe të mbajtura nga sjelljet e të menduarit . megjithatë, ajo është ajo që ajo është shumë e dashur për të. Në shumë raste, njerëzit do të llogarisin atje dhe durimin e saj sa herë që kanë nevojë për ndihmë ose ndihmë. Askush nuk është perfekt i kursit dhe Gjallore ka shumë gabime të karakterit. natyra e saj mbizotëruese dhe paragjykimet nuk janë shumë zbavitëse për t'u marrë me shpesh nivele personale. Për fat të mirë dora e saj ndihmuese ndihmon lehtësimin e goditjeve dhe disponimeve kur është e nevojshme.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*